Jak vybrat fotopast?

Zachyťte divokou zvěř i nezvané hosty. Fotopasti jsou maskovaní pozorovatelé a strážci majetku, kteří jsou schopni fotit a pořizovat video záznam i v naprosté tmě.

Jak vybrat fotopast?

Jak fotopasti fungují?

Fotopasti jsou vlastně specifickým druhem fotoaparátů. Na rozdíl od běžných foťáků ovšem nezachycují snímky při stisku spouště, nýbrž při detekci pohybu. Proto jsou vybaveny PIR čidlem, které pohyb dokáže rozpoznat, a zároveň jsou uzpůsobeny k tomu, aby je bylo možné přidělávat na různá místa, jako jsou části budov nebo stromy.

Jejich účelem je buď automatické fotografování zvěře, nebo ochrana majetku díky schopnosti vyfotit případného zloděje. Fotopasti tak využijí jak zájemci o přírodu, tak i majitelé chat či chalup. U obou možností využití lze požadovat okamžitý přenos zachycených snímků. V takovém případě je potřeba zvolit fotopast s podporou GSM.

Na co se u fotopasti zaměřit

Konstrukce a umístění

Fotopasti se nejčastěji umisťují na různé stavby, sloupy nebo přímo na stromy. Konstrukce přístrojů proto bývají opatřeny úchyty, jimiž lze provléknout pásek nebo řetěz, s některými modely pak lze využít také speciální držáky. Vybrané modely disponují také úchyty na zámky, které se hodí zejména tehdy, pokud bude fotopast umístěna viditelně a tak, že na ni snadno dosáhnou lidé.

Při umisťování fotopasti je třeba dbát na to, aby v záběru nebyly žádné překážky, například větve nebo další stromy. Důležité je také brát v potaz dosah pohybového čidla a případně i dosvitu. Zároveň by zařízení mělo být dostatečně dostupné pro případné výměny baterií, nastavování nebo stahování dat. Ideální také je, když fotopast není příliš viditelná – většina modelů se proto vyrábí v různých maskáčových vzorech, které je v odpovídajících podmínkách činí takřka neviditelnými. 

Rozměry

Fotopasti se vyrábí v různých rozměrech, většinou ale bývají o něco větší než klasické kompaktní fotoaparáty. Kompaktnější modely bývají hůře viditelné, což ale může být vykoupeno menší výdrží baterie nebo nižší kvalitou snímače. Větší fotopasti pak mají dost prostoru pro velkou baterii i snímač, ale zejména během dne může být výrazně snazší je spatřit. Zatímco u zvířat to nemusí být příliš na překážku, v případě zlodějů již ano.

Mini fotopast

Napájení

Protože se fotopasti často umisťují mimo dosah elektrické sítě, využívají se k jejich napájení baterie. Nejčastěji jde o různé varianty lithiových baterií v několika kusech. Setkat se ale můžete i s fotopastmi, které mají vlastní napájecí akumulátory – optimální je, pokud výrobce dodává alespoň dva nebo umožňuje náhradní dokoupit, abyste při výměně nemuseli čekat, než se jediná baterie znovu dobije. Další variantou napájení jsou externí zdroje, jež se umisťují poblíž fotopasti a propojují se kabelem. Výhodou je, že obvykle nabídnou větší kapacitu a zároveň při výměně nemusíte manipulovat se samotnou fotopastí.

Zobrazit více

Výdrž napájení u fotopastí nelze přesně určit, jelikož velmi závisí na využití. Bude-li fotopast umístěna u krmelce a denně zaznamená desítky pohybů zvířat, obvykle bude výměna baterií nutná zhruba po měsíci až dvou. Oproti tomu pokud bude fotopast hlídat objekt, kde je pohyb vzácný, může na jedny baterie fungovat třeba i po celý rok.

Ovládání

Zatímco u jednodušších modelů si pro ovládání a nastavení fotopasti budete muset vystačit s kombinací tlačítek a stavových diod, lepší modely disponují displejem a tlačítka slouží převážně k pohybu v nabídce. Takové ovládání bývá uživatelsky o něco přívětivější, na druhou stranu u základních modelů mohou být možnosti nastavení tak jednoduché, že displej skutečně není potřeba. Další variantou je vzdálené ovládání fotopasti přes aplikaci v chytrém telefonu nebo webovém rozhraní, k čemuž však fotopast musí být vybavena nějakou formou bezdrátového připojení. 

Cena

Základní modely fotopastí pořídíte zhruba do 3 000 korun. Půjde o jednodušší zařízení s nižším rozlišením, pouze základními funkcemi a slabším maskováním. Střední třída fotopastí se pohybuje přibližně v rozmezí 3 000–6 000 Kč a zahrnuje poměrně kvalitně zpracované a maskované modely s lepším snímačem, dosvitem do vzdálenosti až 15 metrů a širšími možnostmi uchycení. 

Pokud vyžadujete okamžité odesílání dat prostřednictvím GSM modulu, budete si muset připravit částku alespoň mezi 6 000–10 000 Kč. Takové fotopasti budou kvalitně zpracované, s pokročilým maskováním, dlouhou výdrží a rozlišením okolo 20 Mpx. Profesionální modely s vysokým rozlišením fotografií i videa, technologiemi bezdrátového připojení, velkým počtem přisvětlovacích diod a velmi rychlou spouští hledejte přibližně od 10 000 Kč.

Jak vybrat fotopast

Parametry fotopastí

Rozlišení snímků

Tento údaj představuje celkový počet pixelů, jenž bude tvořit výslednou fotografii. Čím je pixelů více, tím více detailů snímek zachytí. Obvyklé rozlišení fotopastí je od 12 do 30 Mpx, přičemž i spodní hranice tohoto rozmezí je již pro většinu uživatelů dostačující. Berte proto v potaz, že nejde o jediný parametr ovlivňující kvalitu snímků, a ideálně si při výběru fotopasti porovnejte reálné snímky z vámi vybraných modelů. 

Na rozlišení se zaměřte i pokud s fotopastí plánujete pořizovat i videa. Lepší modely nabídnou Full HD, tedy 1 920 x 1 080 px. Pozor na to, že jak u fotek, tak i u videí znamená vyšší rozlišení také větší datovou náročnost, a je proto potřeba s tím počítat s ohledem na kapacitu úložiště.

Zorné pole / úhel záběru

Fotopasti se zorným polem v rozmezí 45 – 60 ° jsou dostatečné pro běžné používání a kvalita pořízených fotografií je srovnatelná s běžným fotoaparátem. Alternativu tvoří fotopasti s úhlem snímání 80 - 120 °, které zaberou širší okolí, díky čemuž ale bude vše na fotografii výrazně zmenšené. Zakřivení záběru je podobné jako u objektivů přezdívaných „rybí oko,“ stejně jako u nich je tak potřeba počítat s mírnou deformací přirozených proporcí. 

Dosah přísvitu a pohybového čidla

Aby fotopasti mohly zachycovat použitelné snímky i v nočních hodinách, bývají vybaveny infračervenými diodami. Ty mohou pracovat na dvou vlnových délkách, od niž se odvíjí dosah přísvitu. Nejčastěji se dosah pohybuje mezi 10–20 metry.

  • 940 nm - světlo nepostřehnutelné lidským okem, nepostřehne jej ani mnoho zvířat. Nevýhodou je nižší kvalita přisvícení na delší vzdálenosti. Takové fotopasti jsou ideální například poblíž vstupů do objektů či zkrátka míst, kde se případné cíle nebudou pohybovat dále než 10 metrů od fotopasti.

  • 850 nm - zachytí kvalitní snímky i na vzdálenost delší než 10 metrů, vydávají ale slabý paprsek červeného světla, který dokážou lidé i zvířata rozpoznat. Proto je vhodné takové fotopasti umísťovat mimo zorné pole, ideálně do výšky alespoň dvou metrů.

Neméně důležitou hodnotou je i dosah pohybového senzoru neboli vzdálenost, na kterou fotopast dokáže detekovat pohyb. Ta může být delší než vzdálenost dosvitu, proto je potřeba počítat s tím, že úspěšná detekce pohybu v noci nemusí automaticky znamenat i vydařený snímek. U většiny dostupných fotopastí se dosah pohybuje v rozmezí 15–30 metrů.

Rychlost spouště

Fotopasti jsou při běžném režimu v tzv. pohotovostním módu, kdy je aktivní pouze pohybové čidlo. Při detekci pohybu poté procesor odešle příkaz k aktivaci spouště a zachycení snímku, což ovšem zabere nějaký čas. Ten se u různých fotopastí liší – nejlepší modely tuto operaci zvládnou již za 0,4 vteřiny, dostupnější modely ovšem mohou vyžadovat i trojnásobek, což u rychlých zvířat nebo pozorného narušitele může znamenat, že ze záběru stihnou utéci. V závislosti na tom, co a s jakou přesností chcete zachycovat, se tak na tento údaj podrobněji zaměřte.

solight fotopast

Funkce fotopasti

  • Displej - většina fotopastí je vybavena vlastním displejem. V některých případech jde pouze o jednoduchý jednobarevný zobrazovač, který slouží k základnímu nastavení a odečítání stavu baterie či úložiště, lepší fotopasti nicméně nabídnou barevné displeje, na nichž si můžete prohlédnout i náhledy zachycených snímků. Displeje bývají standardně chráněny dodatečným průhledným krytem, díky němuž vydrží déšť a další nepřiznivé povětrnostní vlivy.

  • GSM modul - fotopasti s GSM modulem je možné po vložení SIM karty připojit k mobilní síti. Díky tomu vám fotopast dokáže snímky po zachycení ihned odesílat. Činit tak může buď prostřednictvím GSM sítě v podobě MMS zpráv, nebo s využitím datového připojení do e-mailové schránky. Pozor na to, že je potřeba vždy zajistit odpovídající tarif nebo datovou SIM kartu nebo pravidelně dobíjet kredit. Některé fotopasti umožňují množství odesílaných souborů omezit, aby nebyly náklady na provoz příliš vysoké.

  • Vnitřní paměť - zatímco některé fotopasti spoléhají čistě na externí úložiště, například v podobě paměťové karty, jiné disponují i vlastním interním úložištěm. Nejčastěji se jeho kapacita pohybuje v rozmezí 8–128 GB. Kolik snímků se do paměti vejde, není možné obecně říct, jelikož o velikosti výsledného souboru rozhoduje mnoho parametrů, zejména pak rozlišení a formát. Platí ale, že čím větší rozlišení snímků či videí je, tím více místa v úložišti zaberou. 

  • Slot na paměťovou kartu - některé fotopasti umožňují zachycené fotografie ukládat na paměťovou kartu. Ta většinou nebývá součástí balení, proto je potřeba ověřit podporovaný formát (SD či microSD), jakožto i maximální kapacitu. Výhodou je především to, že na dnešní paměťové karty se vejde poměrně velké množství snímků.

  • Časosběrné snímky - vybrané modely fotopastí umožňují vytvářet časosběrné záznamy. Tato funkce pořizuje v pravidelných intervalech fotografie a z nich následně skládá sérii snímků či video zachycující ve zrychlené podobě celý zvolený časový úsek.

  • Dálkové ovládání - pomocí dálkového ovládání můžete nastavovat různé funkce fotopasti nebo zachycovat snímky. Může mít buď podobu dálkového ovladače, nebo aplikace v chytrém telefonu nebo počítači. 

  • Bluetooth - díky Bluetooth je možné fotopast bezdrátově propojit například s chytrým telefonem nebo tabletem. Následně je možné skrze aplikaci nastavovat různé funkce fotopasti a stahovat z ní zachycené fotografie.

  • Wi-Fi - fotopast připojenou k Wi-Fi síti můžete ovládat přes internet prakticky odkudkoli. Současně Wi-Fi poslouží k bezdrátovému přenosu fotografií.

  • USB konektor - u fotopasti vybavené USB rozhraním je možné fotografie jednoduše stahovat tehdy, jestliže ji pomocí USB kabelu propojíte s dalším zařízením.

Umístění a zapojení

Fotopasti nejsou nijak komplikovaná zařízení a pravděpodobně nejsložitější otázkou k řešení bude jejich optimální umístění. V úvahu je potřeba brát především to, v jaké vzdálenosti by se měly pohybovat fotografovaná zvířata či osoby – důležitý je zorný úhel, dosah čidla a dosvitu. Bude-li vzdálenost příliš malá, mohou být snímky neostré, přesvětlené nebo zachytí jen části toho, co mají. Příliš velká vzdálenost naopak může znamenat, že fotopast vůbec nebude reagovat nebo budou zachycené objekty nerozpoznatelné. 

Důležitá je i barva fotopasti – existují různé formy maskování, které se hodí na různé podklady. Například pro zimní provoz sáhněte po světlém provedení, v lese se nejlépe ztratí klasické zelené maskování. Dbejte také na to, aby ve snímaném záběru nebyly žádné překážky, ani když se například vlivem větru budou pohybovat větve stromů či jiné předměty v blízkém okolí fotopasti.

Samotné uchycení by mělo být vždy dostatečně pevné, aby fotopast neohrozil silnější vítr ani případný kontakt s nějakým předmětem či zvířetem. Základem je přidělávání různými popruhy, lepší modely jsou ale vybaveny i pevnými držáky nebo speciálními skříňkami, z nichž některé se navenek mohou tvářit například jako ptačí budky. Pro dodatečné zabezpečení pak některé fotopasti umožňují také přichycení zámku.